Kültéri árnyékolók
Energetikai funkcionalitás és esztétikum
Aluminium árnyékolók
Z lamella
Ellipsun
Zsaluzia
Textil árnyékolók
Separet
Screen
Veranda üvegetető árnyékolók
Karos napellenzők
Hogyan válasszunk kültéri árnyékolót?
Kültéri árnyékoló kiválasztásánál a funkció, a tájoltság, a dizájn és az üzemeltetés a legfontosabb szempontok.
Kültéri árnyékolók nagyban meghatározzák az épület arculatát, így fontos építészeti kérdés. A nagylamellás árnyékolók mindegyike alkalmas arra, hogy egy egyszerűbb homlokzat nagy egybefüggő sík felületeit megtörje. Eltérő színek alkalmazása esetén nem csak egyenesek mentén lehet megtörni egy homlokzatot, hanem teljesen eltérő felületeket lehet létrehozni. Felhúzható mobil árnyékolókat is lehet olyan módon kiemelni a homlokzati síkból, hogy hasonló hatást érjünk el velük. A kiemelt szerkezetek lefutósínjei és tokozatai, mind markánsabb elemek, mint a rejtett beépítéshez tartozó alkatrészek.
Az épület tájoltsága behatárolja, hogy milyen kialakítású árnyékolás működik megfelelően. D-i homlokzatokon jól működik a fixen beállított, akár vízszintes síkban elhelyezett (kinyúlós) árnyékolás. Ellenben K-i vagy Ny-i homlokzatokon csak a függőleges síkú, mozgatható külső árnyékolás fog megfelelő hővédelmet biztosítani. Az épület elhelyezkedése, körülépítettsége, és magassága meghatározza a homlokzatot érő szélerősségeket. Az időjárási szélsőségek növekvő száma miatt ez egyre erősebben behatárolja az alkalmazható árnyékoló típusokat, és az árnyékoló-kiosztásokat. Fix lamellás árnyékolók viharbiztosak, míg a mobil árnyékolók közül csak a ZIP screen és a szélálló zsaluzia típusok tudnak 80km/ó feletti szeleket. A kisebb méretben gyártott árnyékolók is lényegesen nagyobb szelet tudnak, mint ugyanazon típus maximális mérete.
A mobil árnyékolók éves karbantartást igényelnek, üzemeltetni kell őket szemben a fix kialakításúakkal. Az épület funkciója, használati módja ezáltal befolyásolja a választandó árnyékolást. Mobil árnyékolás esetén csak a motoros, központi vezérléssel felszerelt rendszer tuja automatikusan szabályozni a hővédelmet, és megvédeni a rendszert a vihar vagy fagykártól.